Menu

Efsane Nilüfer çiçeği anlamları ve bakımı nasıl yapılır?

İlk bakışta, bir nilüfer çiçeği , bir manzaraya hoş bir renk patlaması ekleyen diğer çarpıcı çiçekler gibi olduğunu düşünebilirsiniz . Kuşkusuz, bitkinin narin, simetrik formu ve büyüleyici renkleri baş döndürücüdür, ancak güzelliğin ötesinde, kayda değer daha derin anlamlar ve sembolizm vardır.

Nilüfer Çiçeklerinin Farklı Renkleri ve Anlamları

Lotus çiçekleri ağırlıklı olarak beyaz, pembe, sarı, kırmızı, mavi ve mor olmak üzere altı renkte mevcuttur. Diğer çiçeklerde olduğu gibi, anlamları ve manevi yorumları renklerine göre değişir. 

Nilüfer çiçeği ne zaman açar?

Beyaz nilüfer Çiçeği Anlamları:

Beyaz nilüfer çiçekleri en popüler renklerden biridir. Güzellik, zarafet, aklın saflığı, zenginlik, bilgi, doğurganlık ve inanç dahil birçok şeyi ifade ederler. Dünya çapındaki popülerlikleri ve alaka düzeyi onlara “Dünya Rahmi” adını kazandırdı .

Pembe Lotus Çiçeği Anlamları:

Pembe nilüfer çiçekleri , bu büyüleyici çiçeklerin Buda’nın dünyevi sembolünü tasvir ettiği söylendiği için genellikle Budizm ile ilişkilendirilir. Tomurcuklarının durumuna bağlı olarak çeşitli anlamlar taşırlar. Yakın bir tomurcuğu olan pembe bir nilüfer bitkisi, ruhsal yoldan geçmeyi temsil ederken, tamamen çiçeklenmiş olanı aydınlanma anlamına gelir.

Sarı Nilüfer Çiçeği Anlamları:

Lotus çiçekleri sarı renkte de mevcuttur. Genellikle dini inançları sembolize ederler.

Kırmızı Lotus Çiçeği Anlamları:

Kırmızı lotus çiçeğinin anlamı, güller ve karanfiller gibi diğer popüler kırmızı çiçeklerden çok da farklı değildir. Bu narin çiçekler şefkat, sempati ve özverili sevgiyi ifade eder. Aynı zamanda kalp, tutku ve cömertliği temsil ederler. 

Lotus çiçeği nasıl açar?

Mavi Lotus Çiçeği Anlamları:

Mavi nilüfer çiçekleri büyüleyici ve bulması zor. Bilgelik, bilgi, şeyleri duygular üzerinde kontrol etme yeteneği, dünyevi özlemler ve duyular anlamına gelir.

Mor nilüfer Çiçekleri :

Mor renkli lotus çiçekleri genellikle Budizm ile ilişkilendirilir. Çoğunlukla kendi kendine uyanmayı temsil ederler.

Lotus çiçekleri ayrıca diğer dinlerde ve kültürlerde birçok önemli anlam ve sembolizm taşır. Örneğin, Batı kültürlerinde, bu büyüleyici çiçekler tipik olarak yaşamın gerçek anlamını aramayı temsil eder. Doğaları gereği reenkarnasyonu ve doğumu sembolize ederler. 

Lotus çiçekleri kadınlık ve evlilik mutluluğunun sembolü olarak algılandığından Çin kültüründe anlamları farklıdır. Ancak, nilüfer çiçeklerinin ruhani ve büyüleyici olduğu Japonya’da durum böyle değil. Japon kültüründe lotus bitkileri, zihnin ve bedenin saflığını temsil eder.

Benzersiz ve heyecan verici özelliklerinden dolayı lotus çiçekleri, birçok farklı durum için çiçek aranjmanlarında popüler bir seçim haline gelmiştir. Ayrıca, hiçbir şey yakında iyileş demez, Teşekkürler, yoksa seni güzel, anlamlı ve nilüfer gibi eşsiz çiçeklerden daha iyi düşünüyorum , değil mi?

Diğer ünlü çiçeklerde olduğu gibi, nilüfer kesme çiçeklerini herhangi bir vesileyle herkese kolayca hediye edebilirsiniz. Bir dizi renkte gelirler, bu yüzden birçok seçeneğiniz vardır. Doğum günlerini, yıl dönümlerini, yeni bir işi veya yeni bir evi, mezuniyeti, doğumu veya yeni bir bebeği ve daha fazlasını kutlamak için bir lotus çiçeği aranjmanı seçin. Bunları evinizi veya ofisinizi dekore etmek için veya düğün gibi etkinliklerde de kullanabilirsiniz.

Nilüfer çiçeği nerelerde yetişir
Nilüfer Çiçeği evde yetişir mi?

Evde nilüfer çiçeği bakımı

Lotus, herhangi bir alana harika bir katkı sağlayan dayanıklı bir su bitkisidir. Doğru koşulları sağladığınız sürece yetiştirilmesi ve bakımı kolaydır. Lotus bitkinizi büyütmeye başlamanıza yardımcı olmak için, göz önünde bulundurmanız gereken hızlı büyüyen bir kılavuz. Evde Nilüfer çiçeği gübre yapımı için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Işık

Lotus, iyi büyümek ve çekici çiçekler üretmek için günde 5 ila 6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyan çok yıllık bir bitkidir . Biraz gölgeye tahammül edebilmesine rağmen, en iyi güneşli ve sıcak bir ortamda büyür. Işık yeterli olmadığında bitki çiçek açmada zorlanabilir.

Lotus çiçeği yani Nilüfer, evde yetiştirilebilir. Evlerin en sulak saksılarında yetişebilir. Su bitkisi olduğundan dolayı her zaman bol miktarda suya ihtiyaç duyar ve bu duruma çok dikkat edilmesi gerekir.
Temmuz ve Ağustos aylarında açar. Oldukça büyük ve rengi de beyazdır. Genel olarak havuzlarda bir süs bitkisi olarak kullanılmaktadır.
Aynı zamanda nilüfer çiçeği, kutsal lotus ve Hint lotusu olarak adlandırılan çiçek, Sanskritçe'de Pundarika, Padma, Kamala, Utpala vb. gibi çeşitli isimlerle anılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir