Menu

Toprak Nemi Bitkinizin Büyümesini Nasıl Etkiler

Ev bitkileri yetiştirmeyi deneyen herkes, bir bitki ister çok kuru ister çok ıslak olsun, toprak nemi etkisini bilir. Her bitki, toprağın sağlıklı bitki büyümesi için elverişli olduğu optimal bir aralığa sahiptir. Evinizde kontrol etmek nispeten kolaydır, peki ya bahçede? Bitkilerinize gelişmek için en iyi şansın verildiğinden nasıl emin olabilirsiniz? Bu yazıda, toprak neminin sağlıklı bitki büyümesini nasıl etkilediğinden ve bitkilerinize optimum toprak nemini nasıl sağlayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Toprak nemi nasıl sağlanır?

Toprak Nemi Nedir ve Neden Önemlidir?

Toprak nemi, toprağın belirli bir bölgesinde bulunan su içeriği olan toprak sağlığının bir ölçüsüdür. Tüm bitkilerin belirli bir toprak nem aralığında olması gerekir – bitkilerin çoğu toprakta % 20 ile% 60 arasında değişen bir nem seviyesiyle gelişir . Bu neden önemli? Çünkü belirli bitkileri yetiştirmeye çalışıyorsanız, yalnızca toprağın büyümeyi destekleyecek kadar verimli olduğundan emin olmanız gerekmez, toprak nemini belirli bir aralıkta tutabilmeniz gerekir.

Toprak Nemini Hangi Faktörler Etkiler?

Toprak nemini etkileyebilecek bazı faktörler açıktır: hava ve iklim. Çok yağmur alan bir bölgede yaşıyorsanız, toprak nemini belirli bitkileri besleyen bir aralıkta tutamazsınız. Aşırı kuru iklimlerde bunun tersi geçerlidir.

Neyse ki, toprağınızı canlandırmak ve bitkilerinizin kök bölgesinden yeterli besin almasını sağlamak için kullanabileceğiniz basit, doğal yöntemler var. Bu yöntemlerden biri küspe kullanmaktır.

Toprak nemi nasıl olmalıdır?

Toprak Nemi Ölçümü

Toprak nemi, toprak ölçümünün meydana geldiği derinliği değiştirir, bu nedenle bitkilerin toprağı çektikleri toprak nemini ölçmenin en iyi yolunu anlamak önemlidir. Bunun için toprak nem ölçer kullanabilirsiniz. Ya da bu alete sahip değilseniz kolay yöntemler var. Örneğin, toprağın nemini doğrudan toprağın üst katmanının altından ölçebilirsiniz, ancak bu size ihtiyacınız olan tüm verileri vermez.

Toprağı bitki ve toprak sağlığı bağlamında değerlendirmek için , “kök bölgesinden” alınan toprağı ölçmeniz gerekir .

Ev bitkileri için nemin önemi

Bitkilerinizin özellikle kışın zarar gördüğünü fark ediyorsanız, nem eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Çoğu iç mekan bitkisi tropikal türler olduğundan, genellikle havadaki biraz fazla nemi takdir ederler. Ancak evlerdeki kuru ısı her zaman en iyi ortamı sağlamaz.

Ev bitkilerini radyatörlerin ve diğer ısı kaynaklarının yakınına koymayın. Bir ısıtıcıya dokunan yapraklar sadece kavrulmakla kalmaz, nem de en düşük seviyede olur. Yerden ısıtmanız varsa, büyük bitkileri yerden küçük bir masaya veya bitki standına kaldırın. Hava akımı nem oranını düşürdüğü için bitkileri kapıların veya koridorların yakınına yerleştirmeyin.

Eğer kış aylarından klima ya da kombi yüzünden hava çok kuruyorsa hava nemlendirici ile hem kendiniz hem de bitkileriniz için havayı biraz nemlendirebilirsiniz. Günde yarım saat çalıştırmak yeterli.

Duş aldıktan sonra banyonuzun ne kadar nemli olduğunu biliyorsunuz bu yüzden kış aylarında nemi seven bitkinizi çamaşır makinenizin üzerine konumlandırmak ve duş aldıktan sonra da pencere kenarına koymak ona sağlıklı bir hayat sağlayabilir.

Su püskürtün

Havadaki nemi artırmanın en kolay yolu, bitkilere ince bir su sisi püskürtmektir. Kimyasal veya kireç içermeyen yağmur suyu kullanmaya çalışın ve püskürtmeden önce ılık olduğundan emin olun. Nem ahşap mobilyalara ve yumuşak mobilyalara zarar verebileceğinden, bitkileri buğulayarak lavaboya veya banyoya taşımak en iyisidir.

Kışın korumak istediğiniz narin bitkiler için onları bir teraryuma koymayı düşünün. Bu cam kaplar nemi hapsederek nemli bir ortam oluşturur. Daha küçük bitkiler için ikinci el bir akvaryum veya kapaklı büyük bir cam kavanoz kullanın. Bitki içeri girdiğinde bir kez sulayın ve birkaç ay boyunca tekrar sulamanıza gerek kalmaz.

Toprak nemi, toprağın belirli bir bölgesinde bulunan su içeriği olan toprak sağlığının bir ölçüsüdür.
Tüm bitkilerin belirli bir toprak nem aralığında olması gerekir - bitkilerin çoğu toprakta % 20 ile% 60 arasında değişen bir nem seviyesiyle gelişir .
Toprak nemini etkileyebilecek bazı faktörler açıktır: hava ve iklim. Çok yağmur alan bir bölgede yaşıyorsanız, toprak nemini belirli bitkileri besleyen bir aralıkta tutamazsınız. Aşırı kuru iklimlerde bunun tersi geçerlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir