Menu

SEO analizi nedir? Tanım ve Anlamı

Seo analizi Basitçe; Web sitelerini Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında anahtar kelime odaklı olarak üst sıralara çıkarmak için kontrol etmek olarak düşünebiliriz. Bir web sitesi analizi yapılırken. İç SEO Analizi ve Dış SEO Analizi olarak iki farklı şekilde inceleyebiliriz. SEO analiz google sıralama yarışması içinde bulunan yarışmacıların da bu analiz yöntemleri ile başarıya ulaşacağına inanıyoruz.

 1. İç SEO Analizi

Sitedeki içerikler yenileniyor mu, site tasarımı mobil ve masa üstü kullanıcılara göre optimize edilmiş mi, kod yapısı, site hızı, İçeriklerin kalitesi, Meta ve title kontrolü gibi onlarca farklı konuda seo araçları ile iç SEO Analizi yapılabilmektedir.

 1. Dış SEO Analizi

Özellikle rakiplerin aldığı backlink, Kullandığı kelime öbekleri ve rakip iç Seo optimizasyonlarının kontörlünün yapıldığı SEO Analiz çeşididir.

Web siteniz için bir SEO analizi yapmak istiyorsanız, Google, Yandex veya Bing gibi arama motorları için en uygun şekilde optimize edilip edilmediğini görmek için web sitenizi kontrol edin. Bu içerik SEO analizinin sonucu, web sitenizi geliştirmek için olası önlemler hakkında bir ön bilgilendirme yazıdır. Seo analizindeki en esas Amaç, web sitesini Google, Yandex veya Bing gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarmaktır. https://kenankahya.com.tr/seo-analiz/ adresinden alınan bilgiye göre Türkiye’de en fazla Google arama motoru kullanılmaktadır.

Eksiksiz bir arama motoru optimizasyonu (SEO) analizi iki farklı bileşenden oluşur:

 • Teknik SEO Analizi
 • İçerik SEO analizi

Düzenli (neredeyse aylık, hatta haftalık) Google güncellemeleri olduğundan ve bu nedenle sıralama için yeni kurallar da geçerli olabileceğinden, SEO Analizini yalnızca bir kez değil, düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz.

SEO analizi neden gereklidir?

Bu sorunun çok basit bir sebebi vardır, Eğer SEO Analizi yapmazsanız kapsamlı bir optimizasyon yapmanız imkansızdır. Yemek yapan bir ev hanımı ile örneklendirmek gerekirse. Yeni bir mutfağa girdiğinde Tuzluk, Tencere nerede bilemeyecektir ve Yemeği yapmakta çok zorlanacaktır. Fakat Elinde Mutfağın bir krokisi olursa ve harika bir yemek kitabı olursa yemek yapmakta zorlanmaz. SEO Analizi ile sizler de elinize harika bir harita çıkarabilir SEO Optimizasyonu yapmadan önce önünüze bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

Kapsamlı bir SEO analizi, arama motoru optimizasyonunun temelidir ve arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olur. SEO kontrolü yapmazsanız web siteniz ile arama motorlarında üst sıralara çıkmanız zor olacaktır. Unutmayın hiçbir şey tesadüf değildir. Milyarlarca web sitesi var ve Google Üst sıralara çıkarmak için çok fazla seçeneği var? SEO Analizi ile arama motorlarının sizin sitenizi neden üst sıralara çıkarması gerektiğini araştırabilirsiniz.

Bir SEO analizi, web sitenizin arama sonuçlarındaki yerleşimi açısından sahip olduğu güvenlik açıklarını ve hataları gösterir. Bu, web sitenizi özellikle bu noktalarda çalışmanıza ve optimize etmenize olanak tanır. Yani körü körüne geliştirmezsiniz, Bilgi ve araştırma olmadan ancak şimdiye kadar iyi sonuçlanmayan konuları kasıtlı olarak optimize edersiniz.

SEO analizinin bileşenleri

SEO Analizi, (kontrolü) web sitesinin teknik ve içerik incelemesini içerir.

Teknik SEO analizinin en önemli yönleri

 • İndex alabilirlik

Bu noktanın altında, web sitesinin her bir alt sayfasının teknik olarak arama motorları tarafından indekslenip indekslenmediğini kontrol edersiniz, yani okursunuz. Bu, web sitenizin arama sonuçlarında görünmesi için temel ön koşuldur.

 • Sayfa Hızı

Bir web sitesi ne kadar hızlı yüklenebilirse, bu web sitesinin sıralaması için o kadar iyidir. SEO analizinde sayfa hızı yani web sitesinin yüklenme süresi bu nedenle ölçülür.

 • Dahili bağlantılar

Dahili linklerin sıralama için faydalı olduğu bir çok SEO Uzmanı tarafından bilinmektedir. Daha fazla ve doğru odaklanmış dahili bağlantı, arama motorları ve kullanıcıların sitenizi anlamasında kolaylık sağlar.

 • mobil dostu Siteler

Web siteniz, arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için vazgeçilmez bir ön koşul olan mobil cihazlar için optimize edilmiş olmalıdır.

SEO Bir hediye çiçek gibidir, Eğer size hediye edilen çiçeği güzel bakmaz, ona uygun bir bakım yöntemi uygulamazsanız solan bir çiçek gibi siteniz ölür.

İçerikle ilgili SEO analizinin odağı

 1. Web sitesinin sahip olduğu geri bağlantılar nelerdir ve bu geri bağlantıların kalitesi nedir?
 2. Alt sayfalar hangi durumda: Tüm alt sayfalar gerekli meta verilere (başlık etiketi ve meta açıklama) sahip mi? İçerik doğru uzunlukta mı? Silinebilecek gereksiz alt sayfalar veya indekslemenin dışında tutulması gereken alt sayfalar var mı (örn. baskı, veri koruma)?
 3. Başlıklar (h1 – h6) doğru ayarlanmış mı?
 4. İçerik ne kadar benzersiz? Yinelenen içerik var mı? Ayrıca, alt sayfaların her birinin farklı bir anahtar kelime (arama kelimesi) için optimize edilip edilmediğini de kontrol edersiniz. Çünkü birden fazla alt sayfa aynı anahtar kelimeye atıfta bulunursa arama motorları bunu doğru değerlendiremez.
 5. İç linklemeler doğru şekilde bağlanmış mı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir