Menu

Doğru Vazo Nasıl Seçilir? En güzel Vazo Seçimleri

Vazo çok çeşitli şekil ve boyutlarda gelir. Aranjmanınız için doğru vazoyu seçmek, çiçekleri seçmek kadar zor olabilir ve bu da bir o kadar önemlidir!

Dikkate alınması gereken en önemli iki nokta ağız genişliği ve vazoların yüksekliğidir.

Ağız genişliği: Daha geniş bir ağız, vazoyu düzgün bir şekilde doldurmak için daha fazla çiçeğe ihtiyacınız olduğu anlamına gelecektir. Çok fazla çiçeğiniz yoksa küçük ağızlı bir vazo seçin : önemli olan vazo genişliği değil, ağzın genişliği.

Vazo yüksekliği: Uzun saplı çiçekleriniz varsa daha uzun bir vazo seçin . Bunlar antoryum, zambaklar, delphinium ve stokları içerebilir. Güller, dahlias ve disbudlar için daha kısa vazolar kullanılabilir.

vazolar nasıl boyutlarda olmalıdır?

Vazolarla aranızdaki düzenlemenin dengesini düşünün. Çiçeklerinizin ortanca veya tomurcuk gibi büyük başları varsa, ağzı dar olsa bile, örneğin balık kasesi şekli gibi daha geniş tabanlı bir vazo kullanabilirsiniz .

Ağzı dışa doğru açılan vazolar güzel görünebilir, ancak ortasını doldurmaları zor olabilir ve dengesiz görünebilirler. Bu tür vazolarda aranjman yapmak için daha çok çiçeğe ihtiyacınız var.

Çiçek demetinizin düzenlendiği zaman nasıl görüneceğine dair bir fikriniz varsa, doğru vazoyu seçmenize yardımcı olabilir. Önce elinize yerleştirin (çiçekçilerin yaptığı budur!) Ve hatta onları bağlayabilir ve doğrudan vazoya koyabilirsiniz.

Çiçeklerin doğada nasıl oluştuğunu ve aktığını görmek için doğaya bakın. Bu, düzenlemenizin dengesini ve akışını doğru bir şekilde elde etmenize yardımcı olabilir.

Vazo seçimi nasıl olmalıdır?

Şekle göre vazo seçimi

Silindir vazolar (küçük çiçekler için)

Çok sayıda çiçeğe sahip yemyeşil buketler özel destek gerektirir. Bunları silindir şeklindeki vazolarda bulabilirsiniz. Bu vazo özellikle çiçeklerin daha küçük açtığı buketler için uygundur. Yemyeşil, renkli bir bahar buketi için ideal vazo türü.

İpucu: Bütün çiçekler / yapay çiçekler, özellikle yüksek silindir vazolar (“akvaryum görünümünde”) içine de yerleştirilebilir – dekoratif granüllerle birlikte bu çok modern görünür ve raf ve banyo dekorasyonu olarak çok uygundur.

Köşeli ve kare vazolar

Köşeli kare, şeffaf vazolar özellikle daha küçük çiçek aranjmanları için uygundur. İster masa, ister raf veya pencere pervazına dekorasyon olsun, bu tür vazolar buketinizi sahneye mükemmel bir şekilde yerleştirir.

İpucu: Bir çiçek kırılırsa, yine de küçük bir vazoda çok güzel bir dekorasyon görevi görebilir.

Vazo seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Uzun ve ince vazolar

Uzun, ince vazolar ve dar konik vazolar çok basittir ve yine de zarif görünürler – gür buketler yerine, genellikle uzun saplı tek tek çiçekler verilir. Bunlar çoğunlukla örneğin güller, gerberalar veya lalelerdir. Vazolar, bireysel güzelliklerin kendine gelebilmesi için uzun, dar ve sağduyulu olmalıdır. Cam veya seramikten yapılmış uzun vazolar burada idealdir.

Damla şeklinde vazo

Damla şeklindeki vazoların dar, uzun ve kısa, soğanlı versiyonları mevcuttur. Dar, uzun gözyaşı vazoları güller, ayçiçeği , laleler , gerberalar vb. Gibi tek tek çiçekler için uygundur biraz daha geniş boyunlu kısa, soğanlı gözyaşı vazoları, diğer yandan daha küçük çiçek aranjmanlarını mükemmel bir şekilde vurgular.

Uzun saplı çiçekleriniz varsa daha uzun bir vazo seçin . Bunlar antoryum, zambaklar, delphinium ve stokları içerebilir. Güller, dahlias ve disbudlar için daha kısa vazolar kullanılabilir.
Daha geniş bir ağız, vazoyu düzgün bir şekilde doldurmak için daha fazla çiçeğe ihtiyacınız olduğu anlamına gelecektir. Çok fazla çiçeğiniz yoksa küçük ağızlı bir vazo seçin : önemli olan vazo genişliği değil, ağzın genişliği.
Çok sayıda çiçeğe sahip yemyeşil buketler özel destek gerektirir. Bunları silindir şeklindeki vazolarda bulabilirsiniz. Bu vazo özellikle çiçeklerin daha küçük açtığı buketler için uygundur. Yemyeşil, renkli bir bahar buketi için ideal vazo türü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir