Menu

Yeni Başlayanlar İçin En Kolay bakılan Bitkiler

En Kolay bakılan Bitkiler şu anda çok trendler ama onlar sadece bir trendden çok daha fazlası; Havanızı filtreler ve arındırır, stres seviyenizi düşürür, kan basıncınızı düşürür ve daha iyi uyumanıza yardımcı olurlar!

Öyleyse, kendi yeşil alanınızı inşa etmeye başlarken nereden başlamalısınız?

Okumaya devam edin ve yeni başlayanlar için en iyi bitkileri bulun

En Kolay bakılan Bitkiler Sukulent

Parlak ışığa yeterince erişim sağladığınız sürece, neredeyse tüm etli iç mekanlarda yetiştirebilirsiniz. Günde en az altı saat evinizin en güneşli penceresinin yanına yerleştirerek sağlıklarını ve büyümelerini sağlayın. Sukulentlere ne zaman ve ne kadar sulayacağınızı bilmek, bu bitkilere bakmanın en zor kısımlarından biridir. Temel kuralı: sulu; ıslak veya nemliyken asla sulamayın. “Beş günde tamamen kururlarsa, beş günde bir sulayabilirsiniz. İki haftada tamamen kururlarsa, iki haftada bir sulayın.”

Sukulentler nasıl bakılır?

Menekşe

Afrika menekşeleri, bir sundurma veya ağaçlarla gölgelenmemiş, iyi parlak ışık alan herhangi bir pencerede iyi büyümelidir. Güneye bakan pencerelerde menekşeleri yazın sıcak güneşten şeffaf perdeler veya jaluzilerle koruyun. Soğuk su kullanmamak önemlidir; ılık veya ılık tercih edilir. Üstten sulama yaparsanız, bitki güneş altındayken yapraklara su gelmemesine dikkat edin; bu, yaprak lekelerini önlemek içindir. Dipten sulama yaparsanız, bitki ihtiyacı olan her şeyi aldıktan sonra fazla su atılmalıdır.

Orkide

Çoğu orkide parlak ışığa, ancak dolaylı güneş ışığına ihtiyaç duyar. Çok fazla ışık yaprakları kavurabilir. Orkide yanarsa, bitkinin birkaç ek sağlıklı yaprağı yoksa, zarar görmüş yaprakları ayırmayın. Orkide ev bitkilerinin çoğu nemli, tropikal bölgelerden gelir, bu yüzden en iyisini nemli bir atmosferde yapın . Merkezi olarak ısıtılan çoğu evde hava kurudur, bu nedenle yaprakları ılık suyla her iki veya üç günde bir buğulayın, ancak yaprakları suyla işaretlenebileceğinden çiçekleri püskürtmekten kaçının. Orkideleri öldürmenin en yaygın yolu aşırı sulama yapmaktır. Bitkinize çok fazla su vermekten kaçınmak için her zaman önce saksıyı kaldırıp ağır gelip gelmediğini kontrol edin – su sadece hafif hissettiğinde

orkide çiçeği hakkında
Orkideler nasıl sulanır?

En Kolay bakılan Bitkiler Kaktüs

Dikenli bitkiniz için her şeyin doğru olmasını istersiniz. “Kaktüsler güneşten alabilecekleri tüm ilginin tadını çıkarırlar ve doğrudan ışıkta gelişirler – onları evinizin en sıcak, en güneşli köşesine yerleştirin. Kaktüslerin günde sekiz saate kadar güneş ışığı alması gerekirken, çok fazla güneş ışığı almadıklarını da unutmamak önemlidir. Bu tavsiyeye uyun ve bitkilerinizi mutlu edin. “Kaktüsler, saplarında su tuttukları için fazla sulama yapmadan hayatta kaldıkları bilinmektedir. Ancak bu, sulamaya hiç ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez. Toprağı birkaç haftada bir kontrol ettiğinizden emin olun.

Aloe vera

Aloe’nizi aydınlık ve güneşli bir yere koyun . Aksi takdirde uykuya dalacak ve büyümeyi durduracaktır. Bitkiyi iki haftada bir yoğun bir şekilde sulayın, toprak tamamen kuruyana kadar bekleyin. Arkadaşlarınıza aloe vera bitkisi vermeye hevesliyseniz, birkaç yaprağı keserek kendi bitkilerinizi kurmayı deneyebilirsiniz . ihtiyacınız olduğunda aloe yaprağını (gövdeye mümkün olduğunca yakın) kesebilir ve sulu ucunu güneş yanığı veya ağrılı bir noktaya ovalayabilirsiniz.

Aloe Vera en kolay bakılan bitkilerden midir?

 

En Kolay bakılan Bitkiler Sukulent, Menekşe, Orkide, Kaktüs, Aloe vera olarak sıralayabiliriz...
Bu bitkiyi oda ısısında olan kireçsiz su kullanarak sulamanız gerekir. Damlama yöntemi ile toprağın nemlenmesini sağlayacak şekilde sulama yapabilirsiniz. Olabildiğince yapraklarını ıslatmamaya özen gösterin.
Menekşeler, 2-3 gün arayla sulanmalıdır. Fakat yaşadığınız bölgenin havası nemliyse daha seyrek aralıklarla sulayabilirsiniz. Toprağını elinizle yoklayarak sulayıp sulamanız gerekmediğini anlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir