Menu

Şakayık çiçeği anlamı nedir ve bakımı nasıl yapılır?

Şakayık çiçeği, her yıl nefesinizi kesmek için geri gelen çok yıllıklardır. Aslında bitkiler sizden daha uzun yaşayabilir – bazılarının en az 100 yıldır geliştiği bilinmektedir. Bu makalede şakayık çiçeği anlamı ve bakımı hakkında bilgiler vereceğim.

ŞAKAYIK ÇİÇEĞİ MEVSİMİ NE ZAMAN? ŞAKAYIK ÇİÇEĞİ NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR?

Şakayıklar , bulunduğunuz yere ve yetiştirdiğiniz şakayık türüne bağlı olarak ilkbaharın sonundan yazın başlarına kadar çiçek açar .

Birçok fidanlık, erken , sezon ortası ve geç çiçek açan çeşitler sunar , bu da şakayık mevsimini haftalarca uzatmanıza ve bu güzel çiçeklerin mümkün olduğunca uzun süre tadını çıkarmanıza olanak tanır!

Şakayık Çiçeği Anlamı

Şakayık, hem tarihsel hem de mitolojik olarak önemlidir ve bu nedenle birçok farklı anlam ve sembole bağlıdır. Yaygın şakayık anlamları arasında romantizm, refah, iyi şans, mutlu bir evlilik, zenginlik, onur ve şefkat yer alır – ancak şakayık aynı zamanda utangaçlık anlamına da gelebilir.

Şakayıkların etrafında birçok batıl inanç vardır. Bazıları, şakayık çalılarınız çiçeklerle doluysa, iyi şans getireceğine inanır, ancak yapraklar kurursa ve çiçekler solarsa veya rengi bozulursa, felakete hazırlıklı olmanız gerektiğinin bir işaretidir. Tek sayıda çiçek de kötü şans olarak kabul edilir.

Şakayık çiçeği nerede yetişir?

ŞAKAYIK ÇİÇEĞİ TÜRLERİ

Aralarından seçim yapabileceğiniz altı şakayık çiçeği türü vardır: anemon , tek , Japon , yarı çift , çift ve bomba . Kokular da çeşitlilik gösterir – ‘Festiva Maxima’ ve ‘Duchesse de Nemours’ gibi bazı bitkiler sarhoş edici gül benzeri kokulara sahipken diğerleri limon gibidir veya hiç kokusu yoktur.

ŞAKAYIKLARA NASIL BAKILIR?

Çocuklar gibi, genç şakayıkların gelişmesi zaman alır. Kendilerini yerleştirmek, çiçek açmak ve büyümek için genellikle birkaç yıla ihtiyaçları vardır. Ve çok geçmeden, kendi başlarına, olgun ve iyi ayarlanmış bir maceraya atılırlar… Bekle, hayır, bunlar sadece çocuklar için.

Şakayıklar iyi huylu ihmalle gelişir yani iyi bakım isterler. Çoğu uzun ömürlü bitkinin aksine, birkaç yılda bir kazılıp bölünmeleri gerekmez.

Gübreyi yedekleyin. Ekmeden önce toprağı iyice çalışın, kompost ve biraz gübre karıştırın ve bu yeterli olacaktır.

Toprağınız fakirse, şakayık çiçek açtıktan ve çiçeklerin kafasını kurcaladıktan sonra gübre uygulama zamanı (boneme, kompost veya çürümüş gübre) yazın başıdır. Birkaç yılda birden fazla döllemeyin.

Saplara yardım et. Şakayıkların yapısal bir zayıflığı varsa, bu onların devasa çiçeklerini destekleyecek kadar güçlü olmayan gövdeleridir. Bitkinin desteğin ortasından geçmesine izin veren üç ayaklı metal şakayık halkaları veya tel domates kafeslerini düşünün.

Ölü şakayık çiçekleri solmaya başlar başlamaz güçlü bir yaprağı keser, böylece gövde yapraklardan dışarı çıkmaz. Kışlık hastalıklardan kaçınmak için sonbaharda yaprakları yere kesin.

Soğuk havanın şiddetli olduğu yerlerde, ekimden sonraki ilk kış için  çam iğneleri veya rendelenmiş ağaç kabuğu ile çok gevşek bir şekilde malçlayabilirsiniz. İlkbaharda malç çıkarın.

şakayık çiçeği hakkında
şakayık çiçeği nasıl yetişir?

ŞAKAYIK ÇİÇEĞİ ÜZERİNDE NEDEN KARINCALAR VAR?

Birçok bahçıvan şakayık tomurcuklarında neden bu kadar çok karıncanın gezdiğini merak ediyor . Merak etmeyin! Tomurcuk yiyen zararlılara saldırmaları karşılığında şakayık nektarını yiyorlar. Çiçek tomurcuklarının dışındaki şekerli damlacıklar veya pullu böcekler ve yaprak bitlerinin ürettiği tatlı özsuyunu çekerler. Karıncalara asla püskürtme; şakayıklarınızı güvende tutarak size yardım ediyorlar!

ŞAKAYIK ÇİÇEĞİ VAZODA BAKMAK

Şakayık, vazoda bir haftadan fazla süren harika kesme çiçekler yapar. En iyi sonuçlar için, sabahları tomurcuklar hala oldukça sıkı iken uzun sapları kesin.

Taze kesilmiş şakayık saplarını nemli kağıt havluya sarabilir ve kullanıma hazır olana kadar buzdolabında plastik bir poşete koyabilirsiniz. Şakayıkları buzdolabından çıkarırken, sapları taze bir şekilde kesin ve uyandırmak için ılık suya koyun.

Şakayıklar , bulunduğunuz yere ve yetiştirdiğiniz şakayık türüne bağlı olarak ilkbaharın sonundan yazın başlarına kadar çiçek açar .
Şakayık, hem tarihsel hem de mitolojik olarak önemlidir ve bu nedenle birçok farklı anlam ve sembole bağlıdır. Yaygın şakayık anlamları arasında romantizm, refah, iyi şans, mutlu bir evlilik, zenginlik, onur ve şefkat yer alır.
Aralarından seçim yapabileceğiniz altı şakayık çiçeği türü vardır: anemon , tek , Japon , yarı çift , çift ve bomba . Kokular da çeşitlilik gösterir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir