Menu

Atatürk Çiçeği Kış Ayları için en uygun Doğum günü çiçeği

Atatürk çiçeği kış mevsiminde popüler olan çiçeklerdir, ancak yılın herhangi bir zamanında birine gerçekten bu ünlü çiçeklerden birini verebilirsiniz.  Aynı zamanda Aralık ayının doğum günü çiçeğidir , bu da onları bu ayda doğum gününü kutlayan biri için uygun bir doğum günü hediyesi yapar.

Bugünün çiçek dilinde, kırmızı, beyaz veya pembe Atatürk çiçeği, iyi neşeyi ve başarıyı simgeliyor ve neşe ve kutlama dileklerini getirdiği söyleniyor. Atatürk çiçeği anlamları;

  • Sevinç
  • Aşk
  • Umut
  • Saflık
  • Başarı
  • Annelik

İyi bir özenle, bir bitki güzelliğini yılbaşı sezonundan çok daha uzun süre koruyabilirsiniz. Atatürk çiçeği bitkileri tropiklerden olduğu için, bu tür bir ortamı simüle eden çevreleri tercih ederler. İşte Atatürk çiçeğinizi yıl boyunca nasıl güzel tutacağınıza dair bazı ipuçları.

Atatürk çiçeği Aydınlatma

Atatürk çiçeği oldukça fazla güneşe alışıktırlar. Uygun miktarda güneş ışığı alabilmesi için iyi aydınlatılmış bir pencereye yerleştirmenizi öneririz. Doğuya bakan pencereler, sabah parıltısını yakalayıp öğleden sonra gölgesinde güneşlenmeleri için en iyisidir. Atatürk çiçeğine zarar verebileceğinden, bitkinizin hiçbir kısmının pencere camına değmediğinden emin olun.

Atatürk çiçeği Sulama

Atatürk çiçeğini ne sıklıkla sularsınız? Toprağın kuru olduğunu hissettiğinizde veya yaprakların bazılarının solduğunu gördüğünüzde sulamalısınız. Anahtar İpucu, suyun alttan akmasına izin vermek ve Atatürk çiçeğinizin suda oturmadığından emin olmaktır.

Bir bitkinin yeniden çiçeklenmesi asla kolay değildir ve Atatürk çiçeği bitkisinin yeniden çiçeklenmesi bir istisna değildir. Bunun için, uygulamalı bakım ile sera benzeri koşullar gerektirir. Atatürk çiçeğinin ilk seferinde yeniden çiçek açmasını sağlayamazsanız endişelenmeyin. Çok fazla özen ve sabır gerektiren zahmetli bir süreçtir. İşte Atatürk çiçeği çiçeklerini nasıl yeniden çiçeklendireceğine dair, aydan aya bölünmüş bazı ipuçları:

Aylara göre Atatürk Çiçeği bakımı

Ocak – Mart : Yüzeyin kuru olduğunu fark ettiğinizde Atatürk çiçeğiNİ sulamaya devam edin.

Nisan : Atatürk çiçeği vereceğiniz su miktarını kademeli olarak azaltmaya başlayın. Sulamalar arasında toprağın kurumasına izin vermelisiniz. Bununla birlikte, kökün büzülmesine izin vermekten kaçınmak istersiniz, çünkü bu ölmekte olduğunun bir işareti. Bir veya iki hafta geçtikten sonra, Atatürk çiçeği’nizi her gece yaklaşık 12-15 saat güneş ışığı olmayan bir alana taşıyın

Mayıs : Mayıs ayının ortalarında, bitkinizi yeni toprakla kaplayın ve sapları yaklaşık sekiz cm kısalttığınızdan emin olun. Ardından bitkinizi güzel aydınlatılmış bir pencereye yerleştirin ve iyice sulayın.

Haziran : Şimdi, bitkinizi saksıda tutarak, kısmen gölgeli bir yere dışarıya taşıyın. Daha önce olduğu gibi aynı sulama ve gübreleme işlemine devam edin.

Temmuz : Her bir sapı yaklaşık iki cm geriye sıkıştırmaya başlayın . Bu işlem bitkinin yeni saplar geliştirmesini sağlar ve çok uzun ve uzun boylu büyümesini engeller.

Ağustos: Yeni sapları sıkıştırmaya ve her dalda üç ila dört yaprak bırakmaya devam edin. Ağustos ortasına kadar, bitkinizi tekrar içeri getirin. Doğrudan güneş ışığı alan bir pencereye yerleştirin ve aynı sulama ve gübreleme rutinine devam edin.

Atatürk çiçeği kış ayları bakımı

Eylül : Bitkinizin sıcaklığının 20 derecenin üzerinde kaldığından emin olun ve bitkinizi düzenli olarak sulamaya ve gübrelemeye devam edin.

Ekim : Şimdi gerçekten zor kısım geliyor. 1 Ekim’den itibaren, bitkinizi saat 17: 00’den itibaren tamamen karanlıkta tutun. sabah 8’e kadar  herhangi bir ışığın içeri sızmasını önlemek için bir dolaba koymanızı öneririz. Işığa her türlü maruz kalma çiçeklenme sürecini geciktirebilir. Gün boyunca Atatürk çiçeğinizi güneşli bir pencereye yerleştirin ve düzenli sulama ve gübreleme işlemine devam edin.

Kasım : Yukarıdaki işleme Kasım ayının son haftasına kadar devam edin. Geçen haftaya geldiğinizde çiçek tomurcukları görmeye başlamalısınız. Bu süre zarfında bitkinizi tamamen karanlığa koymayı bırakabilir ve onu iyi aydınlatılmış pencerede tutabilirsiniz.

Aralık : Yaklaşık Aralık ortalarında bitkinizi gübrelemeyi bırakabilirsiniz. Her şey planlandığı gibi giderse, çiçek açmış olmalı ve ilk aldığınızda yaptığınız gibi ona bakmaya başlayabilirsiniz. Aralık aylarında bu çiçeği hediye etmenin özel bir anlamı oluşmuştur. Çiçek hediye etmek isteyen kişilerin ilk tercihlerinden biri bu çiçek olmaya başlamıştır.

Sevinç Aşk Umut Saflık Başarı Annelik
Atatürk çiçeği oldukça fazla güneşe alışıktırlar. Uygun miktarda güneş ışığı alabilmesi için iyi aydınlatılmış bir pencereye yerleştirmenizi öneririz. Doğuya bakan pencereler, sabah parıltısını yakalayıp öğleden sonra gölgesinde güneşlenmeleri için en iyisidir.
Toprağın kuru olduğunu hissettiğinizde veya yaprakların bazılarının solduğunu gördüğünüzde sulamalısınız. Anahtar İpucu, suyun alttan akmasına izin vermek ve Atatürk çiçeğinizin suda oturmadığından emin olmaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir