Menu

Yıldız çiçeği (Dahlia) Bakımı, Özellikleri ve Anlamı

Dahlia yani yıldız çiçeğinin bakımını ve anlamını hiç merak ettiyseniz, doğru yere geldiniz. Size uygun Dahlia bakımı ve renkleri konusunda rehberlik edeceğiz. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı bilgiler. Canlı renklerine bayılacaksınız! Ama en iyi Dahlia bakım yöntemi nedir? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin! Sahip olduğunuz Dahlia türü ne olursa olsun, ona doğru şekilde bakmak, başarısı için çok önemlidir.

Yıldız çiçeği özellikleri

Dahlias mükemmel bir kesme çiçektir, ancak uygun bakım ve bakım önemlidir. Onları günün erken saatlerinde toplamak ömürlerini uzatabilir. Tomurcuklar henüz kapalıyken çiçekler kesilmeyi sevmezler. Çiçek açmaya başladıklarında onları toplamak iyi bir fikirdir. Çok erken kesilirlerse tomurcuklar açılmaz. Kesme çiçeği birkaç saat daha serin bir yere koyabilirsiniz. Daha soğuk hava, çiçeğin suyu ve çiçek koruyucularını emmesine yardımcı olur ve ayrıca onu sert güneş ışığından korur.

Dahlias tam güneşi sever, ancak kısmi gölgede de gelişebilirler. Dahlias ayrıca zengin, iyi drene edilmiş toprağa ihtiyaç duyar, bu nedenle gölgeli alanlarda bile iyi çiçek açarlar. Toprağı eşit derecede nemli tutun, ancak çok ıslak değil, çünkü aşırı ıslak toprak kök çürümesine neden olabilir. Yıldızçiçekleri uzun ömürlüdür ve kökleri yeraltı yumrularından çıkar, bu nedenle birkaç haftada bir sulamaya ihtiyaçları vardır.

yıldız çiçeği bakımı

Yıldız çiçeği bakımıyla ilgili ipuçları arıyorsanız, okumaya devam edin. Yıldızçiçeklerinin uygun miktarda güneş ışığı, su ve besin aldığından emin olmak çok önemlidir. Bu çiçekler salyangoz, sümüklü böcek, kulağakaçan ve diğer zararlılar dahil olmak üzere çeşitli böcekleri çeker. Onları yabani otlardan uzak tutmak, haşere sorunlarının olasılığını da azaltacaktır. Salatalık böcekleri ve sümüklü böcekler de sorunlara neden olabilir, bu nedenle yıldız çiçeğinizi haşerelerden uzak tutmak önemli bir adımdır.

Yıldızçiçekleri yetiştirirken, bunların kökleri yüzeye yakın bitkiler olduğunu unutmayın. Yıldız çiçekleri tipik yaz yağışlarıyla iyi geçinirken, ek sulamaya ihtiyaçları olabilir. Vejetatif büyüme üzerinde çiçeklenmeyi teşvik etmek için suda çözünür bir bitki yemi kullanabilirsiniz. Her 14 günde bir uygulanan yarı güçlü bir gübre işe yarayacaktır. Dahlialarınızı hasattan sonra iyice sulamak çürümelerini önleyecektir.

Dahlia çiçeği anlamı

 

Bahçenize bir Dahlia dikmeyi düşünüyorsanız, büyüyen gereksinimleri ve anlamı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Dahlias, kısmen gölgeli alanlarda en iyisini yapsalar da günde 6-8 saat tam güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Çok fazla suya ihtiyaçları yoktur, ancak topraklarının yüzeyin en az bir inç altında nemli kaldığından emin olmalısınız. Dahlias tam güneşte en iyi şekilde çiçek açar ve düzenli su aldıkları sürece kuraklık koşullarında hayatta kalabilir.

Bir kez dikildikten sonra, dahlias’ın çiçek açması yaklaşık 12 hafta sürer. Bu, bitki başına iki ila beş çiçek bekleyebileceğiniz anlamına gelir. Genel bir kural olarak, çiçekler ne kadar küçükse, o kadar çok çiçek üretilir.

Dahlias, boyutlarına bağlı olarak haftada iki ila beş çiçek üretebilir. Çiçeklenme mevsimi boyunca, yıldız çiçekleri en iyi sabahın erken saatlerinde toplanır. Bir kez seçildiğinde, açılmaya devam etmeyecekler.

yıldız çiçeği

yıldız çiçeği renkleri

Dahlias, mevcut en popüler çiçeklerden biridir. Dört ay çiçek açarlar ve harika, egzotik bir kokuya sahiptirler. Dahlia çiçek bakımı ve anlamı, bahçeniz için en iyi çeşidi seçmenizde size rehberlik edecektir. Dahlias, bol güneş aldıklarında ve dayanıklı olduklarında en iyi şekilde büyürler. İki ila dört inç derinliğe dikilmeli ve bir ila üç fit aralıklarla yerleştirilmelidirler. Onları yumru köklerden dikmek de bir seçenektir.

Dahlia çiçekleri, en az bir ayak büyüklüğünde saksılarda veya ekicilerde en iyi şekilde büyür. Bitkiyi küçük bir alanda tutmak için bodur veya az büyüyen çeşitler seçebilirsiniz. Dahlias mavi hariç her renkte gelir. 1846’da Edinburgh’daki Kaledonya Bahçıvanlık Derneği, mavi bir Dahlia yetiştiren ilk kişiye nakit ödül verdi. Dahlias’ın özellikle renkli olduğu düşünülmese de, Agastache ‘Black Adder’ ve Liken gibi çok yıllık bitkilerle güzel arkadaşlıklar kurarlar.

Yıldız çiçeği her yıl geri gelir mi?

Merak ediyor olabilirsiniz, “Her yaz bir Dahlia çiçeği geri gelir mi?” Bu bitkinin yumrularının kışı toprakta yaşayabileceğinin farkında olmayabilirsiniz. Ilıman iklimlerde, bu yumrular hayatta kalacak ve gelecek yıl tekrar büyüyecek. Ancak diğer iklimlerde yıldız çiçeği yumruları toprakta yaşayamaz. Bu tür iklimlerde, onları her yıl kazıp nispeten soğuk kalan bir yerde saklamak daha iyidir.

Dahlias, ilkbaharda çiçek açan ve yaz boyunca sürekli çiçek açan çok yıllık bitkilerdir. Çoğu çiçekten farklı olarak tohum üretmezler ve yeniden ekilmeleri gerekmez. Dahlias tam güneşi tercih eder ve büyüme mevsimi boyunca bol neme ihtiyaç duyar. Tohumdan büyümeleri nispeten kolaydır ve birkaç ay boyunca çiçek açarlar. Bir yıldız çiçeği ampulü, uygun şekilde bakılırsa bahçede birkaç yıl dayanır. Bu harika çiçeği çiçek sepeti içinde görmek isterdiniz eminim fakat çok narin bir çiçek olduğu için bir çok yerde bu bitkiyi bulmak zor olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir