Menu

Harika görüntüsüyle Krizantem çiçeği hakkında harika bilgiler

Krizantem çiçeği Kasım ayının çiçeğidir ve bu güzel çiçek, tüm dünyada çok çeşitli anlamlarla gelir. Asya’da krizantem, yaşamı ve yeniden doğuşu ifade eder, bu da onları doğum günleri ve eve yeni üye gelmesi gibi özel anlar için harika hediyeler yapar. Avrupa’da krizantem, bir sempati ifadesi anlamına gelir. Kasımpatı tipik olarak Türkiye’de saygı ve onuru simgeleyen bir çiçek olarak görülüyor.

Çiçeğin rengi de krizantemin arkasındaki anlamı etkileyebilir. Örneğin, birinden kırmızı bir krizantem alırsanız, bu bir aşk sembolüdür. Öte yandan sarı bir krizantem çiçeği, ihmal edilen aşk veya üzüntüyü ifade eder. Beyaz krizantem, sadakatin ve adanmış sevginin sembolüdür. Genel olarak, krizantemlerin mutluluk, sevgi, uzun ömür ve neşeyi temsil ettiğine inanılır.

Krizantem kasımpatı çiçeği
Krizantem çiçeği nasıl bakılır?

Tohumdan yetiştirebileceğiniz tek krizantemler küçük yatak bitkileridir – çiçek tasarımında kullanmak üzere olanları elde etmek için gerçek bitkilerde veya kesimlerde sipariş vermeniz gerekir.

Krizantem çiçeği kesimlerden çok kolay köklenir, ki bu birçok insanın sipariş ettiği şeydir – tek bir kesimden bir mevsimde dev bir bitki elde edebilirsiniz. Köklenme becerilerinizden emin değilseniz, sezon boyunca kolayca ve iyi bir şekilde büyüyecek olan gerçek bitkiler sipariş edebilirsiniz.

Yıllık ve Çok Yıllık Krizantemler Aşırı derecede tasarruflu değilseniz ve sadece annenizi mevsimlik renk için kullanıyorsanız, bitkilerinizin yıllık mı yoksa çok yıllık mı olduğu sizin için önemli olmayabilir. Bununla birlikte, bu kadar güzel bir şeyin ölmesine izin vermek utanç verici görünüyor ve uzun ömürlü bitkilerin büyümesi kolaydır ve sadece mevsimden mevsim vermeye devam eder.

Krizantem çiçeği nerede yetişir?
Krizantem Çiçeği nasıl sulanır?

Çok yıllık, sonbaharda çiçek açan form Chrysanthemum x morifolium’dur ve yıllık çeşidi Chrysanthemum multicaule’dur . Bitkiniz kimliksiz geldiyse, yıllıkların uzun ömürlüler kadar dişli olmayan, geniş ve derin çentikli, daha ince, şeritli yapraklara sahip olduğunu unutmayın. Ayrıca, bahçe anneleri, yıllık saksı çeşidinden daha küçük çiçeklere sahip olma eğilimindedir. Bir bitkinin öleceği ve diğerinin devam edebileceği gerçeğinin dışında, tek kullanımlık sonbahar rengini arıyorsanız, yıllık krizantemlere karşı çok yıllık krizantemler sorusu önemli değil.

Kriantem Çiçeği bakımına dair önemli ipuçları nelerdir?

Krizantem Çiçeği (Kasımpatı) Hakkında Gerçekler

 Kasımpatı, MÖ 15. yüzyılın başlarında Çin’de yetiştirildi. Bitkiler ot olarak kullanılmış, kökleri ve yaprakları yenmiştir. Bitki birkaç yüzyıl sonra Japonya’ya göç etti ve Asya’nın ılıman iklimlerinde büyüdü. Bugün, bitki, ortak bir sonbahar bahçesi görüşü ve hediye bitkisidir. Büyüleyici bir krizantem bilgisi parçası, ABD’deki olumlu itibarının, ölüm çiçeği olarak bilinen bazı Avrupa ülkelerine tercüme edilmemesidir. Özel günler için krizantemler vermek yerine mezarlara serilirler. O kadar çok krizantem türü vardır ki, özel bir sınıflandırma sistemi gerektirirler. Bu, krizantem çiçekleri hakkındaki en eşsiz gerçeklerden birine dayanmaktadır. Bitkinin yaprakları aslında her iki cinsel kısmı olan çiçeklerdir. Hem ışın hem de disk çiçekleri vardır ve sınıflandırma sistemi çiçeklerin türüne ve büyümeye bağlıdır.

Kasımpatı çiçeği bolluk manasına gelir. Bir saksısında yüzlerce çiçeği olabilen kasımpatının bir dalında ise birden fazla çiçeği olması bolluk ve bereket anlamlarını ifade eder.
Kasımpatı, çok su isteyen bitkilerden biridir. Sık ve az miktarda bir sulama ritmi tercih etmeniz gerekir. Kasımpatılarınızı sularken, her zaman aynı saatlerde aynı miktarda su vermeniz, büyümesine olumlu katkıda bulunur.
Kasımpatı bitkileri gerek görünümü gerek yapısı ve içerisinde bulunan mineraller sayesinde kozmetik alanında, ilaç sanayisinde, süslemelerde ve hatta sofralarda bile kullanılmaktadır.
Kasımpatı çiçeği ne soğuk ne de çok sıcak ortamları sever. İdeal olan ortam direk güneş ışığına maruz bırakmadan ışığa doğru büyümesi daha doğru olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir