Menu

Mükemmel Nergis çiçeği bakımı ve anlamı

Geleneksel nergis çiçeği, görünümleriyle bizleri etkilerler. Her çiçeğin bir anlamı olduğu vardır ve nergislerin anlamları da kendileri gibi etkileyicidir. Peki nergis bakımı zor mudur? Bu makalede nergis çiçeği bakımı ve anlamı hakkında bilgiler bulacaksınız.

Nergis çiçeğinde yapraksız gövdeler 1 ile 20 arasında çiçek taşır; bazen çiçeklerin saplarını aşağı indirmemeleri için istiflenmesi gerekir.

Nergisler, çalılar arasında veya bir sınırda dikim yapmak veya iç mekanlarda çiçek açmaya zorlamak için uygundur. Ormanlık bir bahçede ve büyük bahçelerde harika görünüyorlar. Pek çok bahçıvanın soğanları sadece düzinelerce değil yüzlercesi diktiğini göreceksiniz.

Nergisler , ilkbaharda bahçeyi parlak renklerle aydınlatan tanıdık çiçeklerdir. Büyümeleri şaşırtıcı derecede kolaydır ve çok az özenle uzun yıllar dayanacaktır. Nergislerle başa çıkmak inanılmaz derecede kolay olsa da, çiçek açtıktan sonra nergis soğanı bakımı çok önemlidir

Nergis çiçeği nasıl bakılır?
Nergis çiçeği neyi ifade etmektedir?

Nergis çiçeği anlamı

Nergis yeniden doğuş ve yeni başlangıçlar sembolize eder. Yeni başlangıçlarla (ve baharın gelişiyle) ilişkilendirildi çünkü kış donlarından sonra çiçek açan ilk uzun ömürlü bitkilerden biri. Nergisler beyaz ve turuncu tonlarında yetişseler de, en çok bahçeyi neşeli sarı tonlarıyla aydınlatmasıyla bilinirler.

Nergis çiçeği bakım

Nergis için Işık

Nergisler en iyi tam güneşte kısmi gölgede gelişir. Nergisler tam güneşte en iyi çiçek açar, ancak biraz benekli bahar gölgesi onları büyük ölçüde etkilememelidir.

Toprak

Nergis bitkileri nötr ila hafif asidik toprak pH’ını 6,0 ila 7,0 arasında tercih eder. Çoğu ampulde olduğu gibi, mükemmel drenaj gerektirirler veya çürürler. Nergisler yıllarca hayatta kalabildikleri için, su ile tıkanmış toprağa oturmadıkları bir yer bulmak isteyeceksiniz.

Nergisler nerede yetişir?

Su

Nergisler ilkbaharda ve sonbaharda düzenli olarak sulanmayı sever. Kar örtüsü yoksa soğanlar da kış boyunca suya ihtiyaç duyacaktır. Çiçekler solduktan yaklaşık 3 ila 4 hafta sonra sulamayı bırakın. Yazın uykuda kalırlar ve daha kuru bir toprağı tercih ederler.

Nergis çiçeği nasıl bakılır? Sıcaklık ve Nem

Nergis sertliği, çeşitlere ve maruziyete göre biraz değişiklik gösterecektir, ancak çoğu nergis, 3 ila 8 USDA dayanıklılık bölgelerinde güvenilirdir. Çoğu nergis çiçek açmak için soğuk bir döneme ihtiyaç duyar, ancak özellikle yeterli su verilirse, daha sıcak iklimlerde belirli nergis bölümleri büyüyecektir. Kağıt beyazlarını içeren Jonquilla ve Tazetta çeşitleri, çiçek açmak için ön soğutma gerektirmeyen Akdeniz yerlileridir.

Gübre

Nergisler kendi kendine yeterlidir, ancak toprağın zayıfsa veya bitkiler gerektiği kadar çiçek açmıyorsa, yapraklar ilk çıktığında soğanlı yiyecek veya kemik unu ile süsleyin. Çiçek açtıklarında tekrar hafifçe besleyin.

Nergis çiçeği Yayılma

Nergisler herhangi bir bölünme olmaksızın onlarca yıl yaşayacak ve çiçek açacaktır. Nergis ampullerinizi bölmek istiyorsanız, çiçeklenme bittikten sonra onları kaldırın ve hemen yeniden dikin.

Nergis çiçeği nasıl çiçek açar?

Peyzaj İpuçları

Büyük güneşli nergis kümeleri ilkbaharda dikkat çekici bir manzaradır, ancak onları büyük sararmış yaprak kümeleri izler. Mor sümbül veya bazı canlı pembelerle birlikte çarpıcı görünseler de, tamamen soğanlı bir bahçe yatağı hızla göze batabilir.

Liriope gibi çimenli tip bir bitki ile dikim, çiçek yataklarının dışındaki büyük sürüklenmelerde sararmış yaprakların görülmesini en aza indirecektir. Yatakların içinde, solan yapraklar o kadar büyük bir sorun değildir, çünkü bahçenizin geri kalanı nergisler kaybolurken uyuşukluktan ortaya çıkmalıdır.

Yaprakların güneş ışığına maruz kalması gerekir, bu yüzden daha düzenli görünmeleri için onları örmeyin. Bununla birlikte, onları kısmen gizlemek için diğer bitkiler arasında hafifçe düzleştirebilirsiniz.

Nergisler onlarca yıl çiçek açıp yayılabilir. Ve bazen, aniden çiçek açmayı bırakırlar , “kör olma” denen bir durum. Bu bir böcek sorunu olabilir, çok fazla gölge olabilir veya belki de toprakta çok fazla ilerlemişler ve kaldırılmaları gerekiyor.

Nergis, bir diğer bilinen adı ile Fulya sıra dışı güzelliğin çiçeğidir. Nergis çiçeği anlamı ile de en az görüntüsü kadar etkileyicidir. Nergisin anlamı güzelliktir, en güzeldir hatta bazen kendine zarar verebilecek kadar güzel olmaktır.
Soğanlı bitkilerin çoğu gibi kış mevsimini toprak altında geçiren nergis de sıcaklığa bağlı olarak erken bahar ve ilkbahar dönemlerinde, Şubat- Mart aylarında çiçeklenir. Ama sonbaharda çiçek açan türleri de bulunur.
Abraş ve cüzzam rahatsızlıklarına iyi gelir. Nergis çiçeğinin öğütülen kökü, sinirlere ulaşan yaraların iyileştirilmesinde önemli fayda sağlar. Safra ve rutubet kaynaklı olan baş ağrılarını ortadan kaldırır. - Soğuk kaynaklı oluşan nezleye karşı yararlıdır.
En özel çiçeklerden biri olarak kabul edilen nergis çiçeği “güzellik” anlamına geliyor. 5 farklı türü bulunan nergis çiçeğinin türlerinden biri de fulya çiçeğidir. Ancak zamanla fulya, nergisin diğer adı olarak kabul görmeye başladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir